TELEWIZORY OLED I QLED

Obecnie możemy znaleźć w sprzedaży różne telewizory z matrycami o rozdzielczości HD ready (1366x768), Full HD (1920x1080) i UltraHD (3840x2160). Jednak Klienci dzwoniąc do naszego Serwisu Rtv dopytują najczęściej o nowe telewizory w technologii OLED lub QLED. W przeciwieństwie do tradycyjnych urządzeń LCD w telewizorach OLED nie używa się dodatkowego podświetlenia LED.

serwis rtv

Każdy piksel jest osobną diodą, która jest w stanie samoczynnie się podświetlać lub wygaszać w razie potrzeby. Dzięki temu, zamiast kilkunastu, czy nawet kilkuset niezależnych stref podświetlenia, telewizory OLED 4K mają tak naprawdę ponad 8 milionów niezależnych stref wygaszania. Brak dodatkowego podświetlenia sprawia, że telewizory wykorzystujące technologię OLED są znacznie cieńsze i lżejsze od tradycyjnych modeli LCD. Mają też inne niepodważalne zalety. Po pierwsze możliwość wygaszania pojedynczych pikseli sprawia, że telewizor jest w stanie zaoferować najprawdziwszą czerń, bez żadnego świecenia dodatkowego. Podczas oglądania filmów nadaje to unikalnej plastyczności obrazowi, zwłaszcza gdy oglądamy treści w pomieszczeniu w godzinach wieczornych bez zapalonego światła. Czasami wręcz trudno odróżnić gdzie faktycznie kończy się obraz, ponieważ dosłownie zlewa się z pomieszczeniem. Idealna czerń idzie w parze w bardzo wysokim kontrastem statycznym i te dwie cechy mają dla wielu osób kluczowe znacznie podczas oglądania.

Telewizory OLED w porównaniu do tradycyjnych modeli bazujących na technice LCD cechują się również nieporównywalnie lepszą równomiernością jasności. W parze z tym idą również znacznie lepsze kąty widzenia. OLED pod tym względem radzi sobie nawet odrobinę lepiej niż ekran IPS. Podczas oglądania pod kątami nie ma efektu zaburzenia kontrastu oraz kolorów wyświetlanych na obrazie, co jest jedną z największych wad paneli VA, stosowanych w telewizorach LCD. Mechanizm, na którego bazie działa natomiast telewizor QLED, opiera się na wykorzystaniu mikroskopijnych kryształków, zwanych “kropkami kwantowymi”, które umieszczone zostają pomiędzy podświetleniem ekranu a filtrami kolorów. Są one podświetlane niebieskim światłem, tworzonym przez diody LED. Gdy przechodzi ono przez kryształki, ulega rozbiciu na trzy barwy podstawowe. Umożliwia to perfekcyjne odwzorowanie koloru każdego korespondującego na ekranie piksela, a co za tym idzie – w pełni realistyczne oddanie obrazu, co przekłada się na jego rozdzielczości. Dlatego telewizory QLED cechuje jakość obrazu na poziomie 4K, zapewniająca doskonałą ostrość i pełną widoczność nawet najmniejszych detali.

Back to Top