KUPUJEMY NOWY TELEWIZOR

Przy dużej liczbie dostępnych na rynku marek i modeli telewizorów, wybór nowego urządzenia nie jest łatwy. Na co warto zwrócić uwagę zanim dokonamy zakupu? Przede wszystkim wybierzmy model odpowiadający naszym potrzebom i możliwościom finansowym. Ustalmy też jak duży ekran będzie pasował do naszego pokoju.

serwis rtv

Jedna z podstawowych zasad mówi o tym, że im mniejsza rozdzielczość ekranu, tym z dalszej odległości należy na niego patrzeć. Najprostsze wzory, oparte na możliwościach ludzkiego wzroku, pozwalają dopasować optymalną przekątną odbiornika w odniesieniu do dystansu dzielącego go od kanapy oraz rozdzielczości matrycy. W telewizorach FULL HD na każdy cal przekątnej przypada 4,2cm odległości, a przy odbiornikach UHD 4K odpowiednio 2,1cm. Tak więc dystans od miejsca oglądania, który stanowi niezbędne minimum przy konkretnym rozmiarze to np. dla TV 50 cali ok.210cm przy FULL HD, a 105cm przy 4K. W ostatnim czasie, obok telewizorów płaskich, coraz powszechniej oferowane są urządzenia o zakrzywionym ekranie (wklęsłe). Ma to zaoferować lepszy odbiór obrazu osobom, które oglądają go siedząc na wprost. Zdaniem producentów można lepiej poczuć efekt przestrzeni i głębi. Pewnym jest, że owa różnica istnieje, ale przy bardzo dużych rozmiarach ekranów i zachowaniu optymalnej odległości ich oglądania. Telewizory FULL HD to dziś standard. Coraz powszechniejsze stają się telewizory 4K z nowym standardem rozdzielczości ekranu 3840 x 2160. To najwyższy z obecnie oferowanych standardów, który wyświetla obraz Ultra HD, co znajduje odzwierciedlenie w perfekcyjnym odwzorowaniu szczegółów i najdrobniejszych detali na ekranie telewizora. Warto jednak pamiętać, że aby w pełni skorzystać z oferowanej rozdzielczości, należy oglądać materiał wideo zgodny ze standardem 4K.

Kolejnym kryterium, na które warto zwracać uwagę kupując telewizor jest częstotliwość odświeżania. Parametr ten podawany jest w hercach (Hz). Nie wdając się w szczegóły im liczba większa tym lepiej. Coraz częściej można spotkać się z określeniem „telewizor z HDR”. Co się pod nim kryje? Otóż High Dynamic Range (bo tak rozwija się ten skrót) sprawia, że kolory na ekranie są żywsze i bardziej realistyczne. HDR zwiększa zakres rozpiętości pomiędzy ciemnymi i jasnymi tonami, czyli różnica pomiędzy najciemniejszymi i najjaśniejszymi tonami może być na ekranie znacznie większa. Telewizor z HDR sprawi, że obrazy będą bardziej realistyczne dla widza – czasami do tego stopnia, że będzie musiał zmrużyć oczy. Na pewno do swojego telewizora prędzej czy później zechcemy podłączyć zewnętrzne urządzenie. Mogą to być konsola do gier, dekoder telewizji kablowej, zewnętrzne głośniki czy pendrive ze zdjęciami z wakacji, które zechcemy na nim wyświetlić. Zwróćmy więc uwagę, by wybrany przez nas model telewizora zawierał wszystkie potrzebne nam złącza. Nie zapominajmy też, że z czasem możemy kupić dodatkowe urządzenie – warto więc, by portów było jeszcze więcej, szczególnie tych HDMI. Dzisiejszy telewizor to urządzenie multimedialne służące nie tylko do oglądania telewizji. Najnowsze telewizory z funkcją Smart TV umożliwiają przeglądanie stron internetowych, korzystanie z serwisów społecznościowych, takich jak choćby Twitter czy Facebook, dzięki aplikacjom dają dostęp do olbrzymiej bazy różnego rodzaju treści. Możemy też skorzystać z aplikacji do przesyłania wiadomości tekstowych oraz ze Skype. Coraz częściej można sparować je ze smartfonem czy tabletem. Warto więc przed kupnem nowego telewizora zapoznać się z jego możliwościami i pod tym względem.

Back to Top