DEKODER CZY KARTA CI+?

Moduł CI+, a w zasadzie karta, to nic innego jak karta dostępu do zakodowanych kanałów telewizji cyfrowej. Zastępuje ona dekoder zewnętrzny. W zależności od wyboru operatora telewizji zwykle udostępniają oni dwa rodzaje dekoderów. Pierwsze-bezpośrednie gdzie do działania wystarczy sam dekoder odpowiednio aktywowany przez serwis.

serwis rtv

Drugim rodzajem są dekodery z kartą dostępu, a więc dekoder odpowiada za odbiór sygnału cyfrowego, a dołączona karta odkodowuje kanały niedostępne, np. bez abonamentu. Takie rozwiązanie jest popularne w ofercie operatorów typu Cyfrowy Polsat, NC+, itp.. Reasumując, moduł CI+ pełni rolę dekodera i jednocześnie karty dostępu do programów z oferty operatora, przy czym za sam odbiór sygnału cyfrowego odpowiada tylko tuner telewizora. Klienci często mają z tym problem, myśląc, że potrzebna jest naprawa telewizora i zgłaszają się do naszego punktu Serwis Tv. Ważnym jest więc aby decydując się na CI+ upewnić się czy nasz telewizor obsługuje moduł CI+ i czy posiada tuner cyfrowy. Skoro odpada nam urządzenie zewnętrzne, to możemy dalej powiedzieć sobie o zaletach takiego rozwiązania. Obsługa jednym pilotem, pilotem telewizora. Sygnał telewizji dostarczany jest bezpośrednio do telewizora. Brak dodatkowych kabli. Do telewizora podpięty jest tylko kabel antenowy. Oszczędność energii, gdyż brak jest urządzeń zewnętrznych. Jest jeszcze jedna zaleta, którą można traktować i jako standard i faktyczną korzyść. Jest to możliwość ustawienia kolejności programów czy skorzystania z dodatkowych funkcji telewizora, aktywnych tylko przy sygnale cyfrowym i np. module CI+ czy satelicie.

Dekodery zwykle posiadają sporo opcji które zwiększają ich funkcjonalność, np. telegazeta z funkcją przeskakiwania do wybranej audycji, programowanie timerów do uruchamiania czy przełączania programów i w końcu możliwość nagrywania programów. Niektórzy, jak np.UPC, oferują też dostęp do kanałów i usług na żądanie dostępnych tylko w ich dekoderze. Nowe dekodery UPC to także dostęp do internetu. Praktycznie wszystko co opisałem wyżej, jest też możliwe do osiągnięcia na telewizorze korzystając z CI+, chociaż trzeba zwrócić uwagę na ofertę oraz możliwości naszego telewizora. Decydując się na moduł CI+ mogę pozbawić się dostępu do materiałów i pakietów na żądanie chociaż nadal mogę skorzystać z oferty, np. na pakiety programów. Nie każdy telewizor ma też funkcję nagrywania programów. Przed podjęciem decyzji o wyborze dekodera bądź modułu CI+ warto więc się mocno zastanowić albo poradzić się specjalistów z Serwisu Tv.

Back to Top